marți, 9 octombrie 2012

În pericol!

marți, 9 octombrie 2012
Radioul meu şi-a luat-o în cap. Într-una din zilele trecute a hotărât că nu se mai poate aşa şi s-a revoltat. Ca-n filmele alea în care roboţii şi alte maşinării dezvoltă conştiinţe proprii şi se răzvrătesc împotriva creatorilor.
Despre ce e vorba, mai exact? Indiferent pe ce post l-aş seta, după câteva secunde, trece pe Europa FM. La început am crezut c-o fi telecomanda de vină, e şi ea bătrână, s-o fi ramolit. Dar şi dacă nu folosesc telecomanda, oricum sare de pe postul pe care-l aleg. S-o fi săturat şi el, bietul, să asculte tot aceeaşi muzică de tip popcorn, sudoku, bumţi-bumţi, încontinuu, zeci de ore pe zi.
Sunt sigură că există o explicaţie logică şi tehnică, întrebarea mea e, totuşi, alta: cum de a ales tocmai Europa FM? :))
Nu mă deranjează foarte tare chestiunea asta, acum tot ce sper e să se oprească la atât şi să nu mă trezesc că mă pune sub ameninţare şi rând pe rând să preia controlul camerei, al casei, al cartierului şi, într-un final, al lumii întregi.

vineri, 18 noiembrie 2011

Românii sunt...

vineri, 18 noiembrie 2011
Băi, să fiţi mândri de naţia voastră, atâta vă spun. Vuiesc Interneturile pe seama reputaţiei noastre de oamini faini. Toată Europa ne-a recunoscut ca fiind cei mai urâţi dintre hoţi, cei mai hoţi dintre păduchioşi şi cei mai păduchioşi dintre frumoşi. Dovada...

Francejii zice că suntem hoţi. S'il vous plaît, messieurs, să nu ne mai jigniţi aşa.
Italienii zic că suntem răi. Bag seama că-s cam indispuşi de la atâtea paste.
Englezii, ca nişte sirs ce sunt, ne spun elegant că suntem nişte urâţi. Urâţi de toată lumea.
Spania e un pic defazată, din cauza populaţiei feminine, probabil. Or fi ei românii guapos (deşi...) da-s malditos. Învăţaţi de la franţuzoaice şi italience, că ui', ele s-or prins cum stau lucrurile.
 
Design by Pocket