Dacă tot e luna cadourilor (şi a clişeelor, deopotrivă), m-am gândit să vă împărtăşesc şi vouă metoda pe care o folosim, eu şi prietenele mele, atunci când ne facem cadouri.
Ideea e că în ultimul an toate am primit, rând pe rând, câte-o fotografie înrămată, care ne înfăţişa în momentele noastre de referinţă, aşa ca de-aducere aminte pentru anii ce-or să vină. Da, ştiu! OOO, ce drăguţ! Chiar e, doar că criteriul după care alegeam poza nu a fost unul dintre cele mai drăguţe. Anume, toată lumea trebuia să arate bine în poză, în afară de aniversat - neintenţionat, bineînţeles - doar că poza în care aniversatul arată cel mai naşpa, se-ntâmpla să fie poza în care ceilalţi arătau bine :)). Aşadar, cea care primea poza, cu ocazia zilei de naştere, se trezea că a fost aleasă fix poza aia în care îi stătea părul aiurea, avea ochii închişi şi altele asemenea. În schimb, restul protagoniştilor din poză erau ca decupaţi din revistă. Consolarea era că ştiai că arăţi bine în toate celelalte poze, făcute cadou, mai puţin în aia pe care-i primit-o tu.
Voi ce idei de cadouri aveţi pentru anul ăsta? Mergeţi pe ideea cadourile clasice sau alegeţi ceva trăsnit?
sâmbătă, 15 decembrie 2012
joi, 23 august 2012
Surprize!
joi, 23 august 2012
Cadouri sub formă de lucruri sau sub formă de bani? Aceasta este întrebarea.
De multe ori, atunci când trebuie să participi la aniversarea cuiva, fie că e zi de naştere, zi onomastică sau mai ştiu eu ce fel de zi, te loveşti de alegerea unei atenţii potrivite ocaziei respective. Şi tot de cele mai multe ori, alegerea cea mai la îndemână este acel plic cu bani.
Nu ştiu ce să zic. Uneori pică bine. Poate tu, ca sărbătorit, ai pus ochii pe un lucru care-ţi place şi aştepţi cu nerăbdare ziua aniversară, ca invitaţii să cotizeze şi tu să-ţi poţi cumpăra ce-ţi place. Dar, în acelaşi timp parcă e şi un "cadou" impersonal, care arată că nu-ţi prea pasă de respectivul aniversat şi că n-ai avut chef să-ţi baţi capul cu a-i căuta ceva care să-i fie pe plac, aşa că ai recurs la soluţia cea mai simplă şi rapidă.
Parcă nimic nu se compară cu bucuria şi entuziasmul ăla care te încearcă atunci când despachetezi cadoul şi de abia aştepţi să vezi ce lucruşoare descoperi în interiorul ambalajului. Indiferent dacă e ceva ce îţi e pe plac sau ceva ce ţi-ai dorit de multă vreme, ori se dovedeşte a fi ceva inutil, pe care îl pasezi altcuiva la momentul potrivit, parcă tot mai drăguţ e atunci când primeşti şi când dai un cadou clasic, şi nu bani.
Voi ce fel de "cadou" preferaţi? Atât când daţi, cât şi când primiţi.
Etichete:
ambalaje,
aniversari,
bani,
cadouri,
cutii,
onomastica,
zi nastere
Abonați-vă la:
Postări (Atom)